ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Տոմաշ Պորեբային
Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ  Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցերով հիմնական զեկուցող Տոմաշ Պորեբային:
ԱԺ  նախագահը բարձր գնահատեց պատգամավորի  այցելությունը Հայաստան եւ ԼՂՀ, նշելով, որ այն լավ հնարավորություն է ընձեռում անմիջականորեն ծանոթանալու ինչպես Հայաստանին եւ տարածաշրջանին , այնպես էլ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններում Հայաստանի մոտեցումներին: Հայաստանն ակնկալում է  իրավիճակի ճշմարտացի ներկայացում Եվրախորհրդարանում: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց Եվրամիության հետ մերձեցումը, ինչպես նաեւ եվրոպական երկրների հետ երկկողմ շփումները:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը ողջունել է Արեւելյան գործընկերության ծրագիրը եւ դրա շրջանակներում ԵՄ անդամ պետությունների, ԵՄ-ի արեւելյան հարեւանների միջեւ համագործակցության խորհրդարանական պլատֆորմի` «Եվրանեսթի»  ձեւավորման գաղափարը:  Նշելով, որ ինքն  առաջինն էր ողջունել այդ գաղափարը, Հովիկ Աբրահամյանը  վստահություն հայտնեց, որ այն կնպաստի Եվրոպական խորհրդարանի հետ հարաբերությունների խորացմանը եւ տարածաշրջանի երկրների միջեւ նոր համագործակցության հնարավորությունների ստեղծմանը: ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց, որ կառույցի վերաբերյալ Հայաստանի բոլոր առաջարկությունները  ընդունվել են, եւ պատրաստակամություն հայտնեց ամեն կերպ նպաստել «Եվրանեսթի» կայացմանը:
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Տոմաշ Պորեբան շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետություն եւ ԼՂՀ է այցելել տեղում իրադրությանը ծանոթանալու, անհրաժեշտ տեղեկություններ ստանալու, հայկական կողմի մտահոգություններին եւ ակնկալիքներին տեղեկանալու համար: Նա բարձր գնահատեց Հայաստանի մասնակցությունը «Եվրանեսթին», որը հնարավորություն է` ներկայացնելու Հայաստանի տեսակետները:
Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ այս տարվա հուլիսին Բրյուսել կատարած այցին, որի ընթացքում բազմաթիվ հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ եւ ներկայացրել հայկական կողմի մոտեցումները: ԱԺ նախագահը խոսեց նաեւ դեկտեմբերի 1-2-ին Բրյուսելում կայացած ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հերթական` 11-րդ նիստի մասին, որի եզրափակիչ հայտարարությունը եւ առաջարկությունները գնահատեց որպես հավասարկշռված եւ օբյեկտիվ:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստանի եւ եվրոպական կառույցների համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցերի: Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ Եվրախորհրդարանի պատգամավորի այցը Հայաստան եւ ԼՂՀ  կնպաստի, որ նրա կողմից պատրաստվող զեկույցը լինի անաչառ եւ օբյեկտիվ:

RA NA Speaker Hovik Abrahamyan Receives the Deputy of the European Parliament Tomasz Poreba
On December 20 RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan received the deputy of the European Parliament, the key rapporteur on Armenia Tomasz Poreba.
The NA Speaker highly assessed the deputy’s visit to Armenia and NKR, noting that it gave opportunity to directly get acquainted with Armenia and the region, as well as Armenia’s approaches in Armenia-European Union relations. Armenia expects truthful presentation of the situation in the European Parliament. Hovik Abrahamyan emphasized the rapprochement with the European Union, as well as the bilateral contacts with the European countries.
RA NA Speaker noted that Armenia had welcomed the Eastern Partnership programme and within its framework the idea of the formation of the Euronest, the parliamentary platform of cooperation between the EU Eastern neighbours. Noting that he was the first to welcome that idea, Hovik Abrahamyan expressed confidence that it would promote the deepening of the relations with the European Parliament and the creation of the opportunities of new cooperation between the countries of the region. The NA Speaker thanked that all the proposals of Armenia on the structure had been accepted, and expressed willingness to promote in any way the establishment of Euronest.
Expressing his gratitude for the meeting the deputy of the European Parliament Tomasz Poreba noted that he had visited the Republic of Armenia and the NKR to get acquainted with the situation on the spot, to get necessary information about the Armenian party’s concerns and expectations. He highly assessed Armenia’s participation in Euronest, which gave opportunity to present Armenia’s viewpoints.
Hovik Abrahamyan touched upon his visit to Brussels in July of this year, during which he had numerous meetings with the representatives of the European Parliament and submitted the Armenian party’s approaches. The NA Speaker also talked about the next 11th Meeting of the EU-Armenia Parliamentary Committee Cooperation, the final statement and recommendations of which he assessed as balanced and objective.
The interlocutors touched upon a number of issues regarding the cooperation of Armenia and European structures. Hovik Abrahamyan expressed conviction that the visit of the deputy of European Parliament to Armenia and NKR would promote that the report being prepared by him would be unbiased and objective.