ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Տոմաշ Պորեբային
Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ  Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցերով հիմնական զեկուցող Տոմաշ Պորեբային:
ԱԺ  նախագահը բարձր գնահատեց պատգամավորի  այցելությունը Հայաստան եւ ԼՂՀ, նշելով, որ այն լավ հնարավորություն է ընձեռում անմիջականորեն ծանոթանալու ինչպես Հայաստանին եւ տարածաշրջանին , այնպես էլ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններում Հայաստանի մոտեցումներին: Հայաստանն ակնկալում է  իրավիճակի ճշմարտացի ներկայացում Եվրախորհրդարանում: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց Եվրամիության հետ մերձեցումը, ինչպես նաեւ եվրոպական երկրների հետ երկկողմ շփումները:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը ողջունել է Արեւելյան գործընկերության ծրագիրը եւ դրա շրջանակներում ԵՄ անդամ պետությունների, ԵՄ-ի արեւելյան հարեւանների միջեւ համագործակցության խորհրդարանական պլատֆորմի` «Եվրանեսթի»  ձեւավորման գաղափարը:  Նշելով, որ ինքն  առաջինն էր ողջունել այդ գաղափարը, Հովիկ Աբրահամյանը  վստահություն հայտնեց, որ այն կնպաստի Եվրոպական խորհրդարանի հետ հարաբերությունների խորացմանը եւ տարածաշրջանի երկրների միջեւ նոր համագործակցության հնարավորությունների ստեղծմանը: ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց, որ կառույցի վերաբերյալ Հայաստանի բոլոր առաջարկությունները  ընդունվել են, եւ պատրաստակամություն հայտնեց ամեն կերպ նպաստել «Եվրանեսթի» կայացմանը:
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Տոմաշ Պորեբան շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետություն եւ ԼՂՀ է այցելել տեղում իրադրությանը ծանոթանալու, անհրաժեշտ տեղեկություններ ստանալու, հայկական կողմի մտահոգություններին եւ ակնկալիքներին տեղեկանալու համար: Նա բարձր գնահատեց Հայաստանի մասնակցությունը «Եվրանեսթին», որը հնարավորություն է` ներկայացնելու Հայաստանի տեսակետները:
Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ այս տարվա հուլիսին Բրյուսել կատարած այցին, որի ընթացքում բազմաթիվ հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ եւ ներկայացրել հայկական կողմի մոտեցումները: ԱԺ նախագահը խոսեց նաեւ դեկտեմբերի 1-2-ին Բրյուսելում կայացած ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հերթական` 11-րդ նիստի մասին, որի եզրափակիչ հայտարարությունը եւ առաջարկությունները գնահատեց որպես հավասարկշռված եւ օբյեկտիվ:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստանի եւ եվրոպական կառույցների համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցերի: Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ Եվրախորհրդարանի պատգամավորի այցը Հայաստան եւ ԼՂՀ  կնպաստի, որ նրա կողմից պատրաստվող զեկույցը լինի անաչառ եւ օբյեկտիվ:

Председатель НС О.Абраамян принял депутата Европарламента Томаша Поребу
20 декабря Председатель НС Овик Абраамян принял депутата Европарламента, основного докладчика по вопросам Армении  Томаша Поребу.
Председатель НС высоко оценил визит депутата в Армению и НКР, отметив, что это хорошая возможность непосредственного ознакомления как с Арменией и регионом в целом, так и подходами Армении к взаимоотношениям с ЕС. Армения ожидает реального представления ситуации в Европарламенте. Овик Абраамян подчеркнул важность сближения с ЕС, а также двусторонних контактов с европейскими странами.
Председатель НС РА отметил, что Армения приветствовала программу Восточного партнерства государств-членов ЕС и идею формирования в ее рамках парламентской платформы “Евронест”. Спикер парламента поблагодарил за принятие всех предложений Армении по структуре организации и выразил готовность всячески способствовать становлению “Евронеста”.
Депутат Европарламента  Томаш Пореба,  поблагодарив за встречу,  отметил, что посетил РА и НКР для ознакомления с положением дел на месте  и получения от армянской стороны необходимой информации. Он высоко оценил участие Армении в “Евронесте”, позволяющее представлять позиции нашей страны.
Председатель НС РА обратился к визиту в Брюссель в июле нынешнего года, в ходе которого состоялись его многочисленные встречи с  представителями Европарламента и где он представил интересы армянской стороны. Спикер НС затронул также состоявшееся в Брюсселе   1-2 декабря 11-е заседание Комиссии парламентского сотрудничества Армения – ЕС, заключительное  заявление и предложения которого оценил как сбалансированные и объективные.
Собеседники обратились также к ряду вопросов сотрудничества между Арменией и европейскими структурами. Г-н Абраамян выразил уверенность, что визит депутата Европарламента  в Армению и НКР  позволит ему подготовить беспристрастный и объективный доклад о положении в регионе.